2 proste kroki, jak usunąć pleśń z sufitu w łazience

Pleśń to sześcioliterowe słowo, które zbyt często możemy spotkać w łazienkach. Dowiedz się, jak usunąć pleśń z sufitu w łazience i zapobiec jej nawrotowi.

Pleśń rozwija się w ciepłych, wilgotnych miejscach, takich jak łazienka, i może rosnąć na niemal każdej powierzchni. Gdy już to odkryjesz, czyszczenie pleśni w łazience może być trudnym zadaniem.

2 proste kroki

Aby odświeżyć łazienkę, postępuj zgodnie z naszymi sugestiami dotyczącymi czyszczenia pleśni, w tym z przedmiotami do użycia, wskazówkami dotyczącymi konkretnych powierzchni i kluczowymi strategiami zapobiegawczymi. Musisz mieć absolutną pewność, że dostaniesz wszystko, więc nie musisz cały czas mieć do czynienia z pleśnią w łazience.

Wskazówka: Jeśli podejrzewasz, że Twoja toaleta zawiera czarną pleśń (Stachybotrys chartarum), zleć jej przetestowanie przez specjalistę, ponieważ możesz mieć większy problem z rękami. Jeśli znaleziska ujawniają inne powszechnie spotykane pleśnie domowe, postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami czyszczenia.

Usuwające pleśń produkty czyszczące do łazienek

Używaj rękawiczek i pracuj w dobrze wentylowanym miejscu podczas używania dowolnego środka czyszczącego do pleśni łazienkowej. Czyszcząca pleśń może uwolnić zarodniki pleśni w powietrze, dlatego zaleca się noszenie maski.

Oto powiązany artykuł o tym, jak pozbyć się zapachu pleśni z ręczników, który pomoże Ci w drodze.

Kilka rozwiązań na rynku twierdzi, że zabija pleśń, ale zwykłe stare mydło i woda (wraz z odrobiną smaru łokciowego) na ogół wystarczają. Możesz również przygotować własne rozwiązanie do czyszczenia pleśni łazienkowych z produktów codziennego użytku domowego.

1. Boraks

Naturalną techniką usuwania pleśni w łazience jest użycie boraksu, białego proszku mineralnego. Wymieszaj jeden galon letniej wody z jedną filiżanką boraksu i napełnij butelkę ze spryskiwaczem do połowy roztworem.

Spryskaj natychmiast czyszczoną powierzchnię. Plamy z pleśni i pleśni można usunąć za pomocą szczotki do szorowania, gąbki lub czystej szmatki: płytki mopowe lub podłogi winylowe z pozostałym środkiem czyszczącym do form boraksowych.

2. Wybielacz

Wybielacz to kolejna pomocna alternatywa do usuwania plam pleśni i pleśni w łazience, ale tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Włącz wentylator wyciągowy w łazience lub otwórz okno, gdy masz do czynienia z wybielaczem.

Nieporowate powierzchnie, takie jak umywalki, wanny, toalety i prysznice, można czyścić za pomocą roztworu wybielacza do wody w stosunku 1:10, ale nie należy go używać do czyszczenia pleśni z sufitu lub ścian.

3. Ocet destylowany

Czyszczenie pleśni w łazience za pomocą destylowanego białego octu to naturalna opcja. Używaj go bezpośrednio do głowicy prysznicowej, odpływu lub toalety lub rozcieńczaj, aby wyczyścić podłogi z płytek.

Chociaż nierozcieńczony biały ocet może nie mieć przyjemnego zapachu, jest doskonałym środkiem do czyszczenia pleśni i pleśni.

Odczekaj około 10 minut, aby ocet osiadł na dotkniętym obszarze, a następnie wytrzyj go gąbką lub szmatką. Szoruj szczoteczką z włosia, aby usunąć uporczywą pleśń.

Czyszczenie pleśni i pleśni z sufitu w łazience

Ilekroć zauważysz pleśń lub pleśń na suficie w łazience, powinieneś zrobić dwie rzeczy.

Krok 1. Określ źródło

Czy nad toaletą wycieka woda? W takim przypadku napraw wyciek przed usunięciem pleśni z sufitu w łazience.

Jeśli źródłem pleśni jest wilgoć w łazience, rozważ zainstalowanie wentylatora wyciągowego lub uruchomienie osuszacza w celu zmniejszenia ciepła i wilgoci.

Krok 2. Czyszczenie formy z sufitu w łazience

Zacznij od wlania roztworu octu do dotkniętego obszaru. Spryskaj ocet bezpośrednio sufit i wytrzyj czystą szmatką, jeśli sufit jest pokryty farbą lub innym wykończeniem, które pozwala na szorowanie.

Jeśli nie, uszkodzoną sekcję sufitową należy zeskrobać i wymienić. Usuwanie pleśni z teksturowanego sufitu to zadanie, które najlepiej pozostawić profesjonalistom, ponieważ wymaga stosowania specjalnych masek wentylacyjnych i odzieży ochronnej.

Więcej wskazówek na temat pozbycia się pleśni można znaleźć w tym artykule na temat „dlaczego moja pralka pachnie jak pleśń”.

Usuwanie pleśni ze ścian łazienki

Usuwanie pleśni i pleśni ze ścian za pomocą mydła i wody lub octu w sprayu jest podobne do czyszczenia pleśni z sufitów w łazience. Jeśli pomalowane ściany nadają się do szorowania, możesz bezpośrednio nałożyć ocet na formę i zetrzeć ją.

Przed nałożeniem farby blokującej plamy poczekaj, aż powierzchnia ścian całkowicie wyschnie. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi czyszczenia w następnej sekcji, jeśli ściany łazienki są wyłożone kafelkami.

Ręczne usunięcie pleśni będzie trudne, jeśli weszła do płyty gipsowo-kartonowej lub rozprzestrzeniła się na całą ścianę. Zamiast tego poproś eksperta o usunięcie pleśni.

Niepokojące tak wiele pleśni może być niebezpieczne dla zdrowia i rozprzestrzenić się na inne części domu.

Wniosek

Zapobieganie powstawaniu pleśni w łazience jest najskuteczniejszą strategią jej zwalczania. Po prysznicu uruchom wentylator wyciągowy na co najmniej 30 minut, aby usunąć dodatkową wilgoć.

Aby zaoszczędzić wodę w łazience, po każdym użyciu wycieraj ściany prysznica. Usuń wilgotne ręczniki z podłogi i utrzymuj je w suchości.

Dezynfekcja łazienki raz w tygodniu jest również doskonałą techniką zapobiegania pleśni. To wszystko, jak usunąć pleśń z sufitu w łazience.