2 proste kroki, jak łatwo naprawić uszkodzony przez wodę silnik

Jeśli Twój samochód został w jakiś sposób narażony na nadmierną wilgoć i inne zdarzenia związane z wodą, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak naprawić uszkodzony silnik. Chociaż możesz od czasu do czasu wyczyścić silnik samochodu wodą, odpowiednia wiedza i środki ostrożności są niezbędne, aby zrobić to dobrze. Zwykle lepiej jest zlecić wyczyszczenie silnika ekspertowi, zamiast robić to samemu.

Jednak w danej sytuacji woda może nadal docierać do silnika samochodu. Oto, co możesz zrobić, aby sprawdzić silnik pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez wodę i naprawić go do dawnej świetności.

2 proste kroki

Jak woda uszkadza silnik samochodu

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn uszkodzeń silnika przez wodę, ale najczęstszym źródłem jest zalanie i nadmierna kondensacja.

Powódź

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym często występują powodzie, Twój samochód jest podatny na zalanie. Silnik nie może zamoczyć się przez dłuższy czas, ponieważ może uszkodzić wrażliwe elementy i okablowanie.

Jeśli samochód zostanie zanurzony, woda może stać przez wiele dni nawet po odholowaniu lub wysuszeniu na zewnątrz. Może to powodować różne problemy w silniku i silnikach, układzie napędowym i częściach elektronicznych.

Większość samochodów posiada kompleksowe ubezpieczenie, które chroni je przed wszelkiego rodzaju zdarzeniami, takimi jak kradzież, wypadki samochodowe i zalanie. Jednak części, które nie są oryginalnie częścią samochodu, takie jak wyjmowane radia i inne gadżety, nie są objęte ochroną ubezpieczeniową.

Powodzie słoną wodą są jeszcze gorsze, ponieważ większość ekspertów samochodowych twierdzi, że nowoczesne samochody zalane słoną wodą są uważane za nie do naprawienia. Silniki uszkodzone przez słoną wodę mają niewielkie szanse na naprawę. O wiele lepiej byłoby kupić nowy niż odbudować zalane auto.

Kondensacja

Niewielkie ilości kondensacji są normalne w komorze silnika. Możesz zobaczyć wodę kapiącą pod samochodem, ale prawdopodobnie jest to spowodowane układem klimatyzacji i nie ma się czym martwić. Jednak problem zaczyna się, gdy występuje duża ilość kondensacji.

Większość samochodów jest wyposażona w grzejnik. Silnik samochodu również się nagrzewa, ale jest płyn chłodzący silnik, który zapobiega jego przegrzaniu. Gdy chłodziwo jakimś cudem przedostanie się do komory spalania, będzie się palić wraz z paliwem.

Może to poważnie uszkodzić silnik, jeśli nie zostanie natychmiast rozwiązane. Jeśli tylko podejrzewasz możliwy problem, najlepiej od razu sprawdzić samochód. Nienadzorowane problemy pogorszą istniejącą sytuację, a naprawa będzie kosztować więcej.

Czasami kondensacja może dostać się również do wnętrza samochodu. Może tworzyć mgłę na przedniej szybie i powodować uszkodzenie skórzanych foteli samochodowych.

Co zrobić z silnikiem uszkodzonym przez wodę

Jeśli masz pewność, że silnik Twojego samochodu został uszkodzony przez wodę, oto, co powinieneś zrobić.

1. Oceń sytuację

Jeśli twój samochód został całkowicie zanurzony pod wodą, nie panikuj jeszcze. Niektórzy producenci umieszczają silnik w ciasnej przestrzeni, gdzie woda nie może łatwo przeniknąć.

Nie uruchamiaj jeszcze samochodu, jeśli nie jesteś pewien jego stanu w środku. Gdy do cylindra dostaje się większa ilość wody, może wystąpić hydroblok. Dzieje się tak, gdy płyn uniemożliwia wykonanie ruchu tłoka, co jest istotne dla pracy silnika.

2. Poszukaj śladów zalania

Zakładanie uszkodzeń spowodowanych przez wodę w przypadku wycieków nie jest właściwym rozwiązaniem. Wycieki wody mogą mieć różne znaczenie, a niektóre z nich nie są szkodliwe. Jeśli jednak po ocenie sytuacji zauważysz coś podejrzanego, powinieneś zacząć szukać oznak zalania.

Najpierw sprawdź filtr powietrza. Jeśli jest mokry, to jest to jeden ze znaków.

Woda może przez nią przedostać się i dotrzeć do elementów silnika. Należy również sprawdzić prętowy wskaźnik poziomu oleju, ponieważ woda może przeniknąć do skrzyni korbowej i sprawić, że olej będzie wyglądał mleczno.

Konieczne jest sprawdzenie układu paliwowego, płynu chłodzącego i wspomagania kierownicy. Opróżnij przewód paliwowy do miski i poszukaj śladów zanieczyszczenia wody.

Naprawa silnika uszkodzonego przez wodę

Po podjęciu wstępnych czynności związanych z odwodnieniem uszkodzonego auta, czas naprawić uszkodzenie jego silnika. Najpierw odłącz akumulator i odłóż go na bok. Zdejmij pokrywy silnika i dokładnie osusz odsłoniętą powierzchnię.

Krok 1. Wyjmij świece zapłonowe i ręcznie uruchom silnik. Spowoduje to spryskanie siedzenia z dala od obszaru, aż tłoki ponownie osiągną najwyższy punkt. Możesz użyć ręcznika lub odkurzacza, aby osuszyć głębsze partie, w których jest jeszcze woda.

Krok 2. Wymień olej i wymień filtr. To usunie zanieczyszczenie wody i usunie ryzyko dalszych uszkodzeń. Wymień bezpieczniki oraz świece zapłonowe i spróbuj uruchomić silnik.

Pozwól mu działać przez kilka minut, a następnie wyłącz. Sprawdź ponownie zbiornik oleju i zobacz, czy nadal jest woda.

Kiedy nadszedł czas, aby zrezygnować z silnika uszkodzonego przez wodę

Jeśli nie możesz sam rozwiązać problemu, powinieneś zanieść go do mechanika w celu sprawdzenia. Jeśli jednak uszkodzenie jest poważne i wymagałoby wymiany, najlepiej byłoby z niego zrezygnować. Odbudowa kosztowałaby cię więcej i nie jesteś pewien, czy w ogóle będzie tego warta.

Ponadto uszkodzenie słonej wody jest bardziej prawdopodobne, aby spowodować śmierć samochodu. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, jedynym rozwiązaniem byłoby wywołanie rezygnacji.

Wniosek

Wiedza o tym, jak naprawić uszkodzony silnik, jest pod każdym względem wygodna. Samochody przechodzą kilka incydentów związanych z wodą. Kiedy wiesz, jak zarządzać i rozwiązywać problemy z silnikiem, możesz zaoszczędzić więcej pieniędzy i czasu niż chodzenie do warsztatu samochodowego.

Jeśli jednak uszkodzenie jest poważne, skonsultuj się z ekspertem, który pomoże Ci uratować silnik Twojego samochodu.