2 fantastyczne sposoby na pozbycie się śluzowatej pleśni na ściółce

Przebij ziemię, aby zdrapać bałagan. Ta metoda to najlepszy sposób na pozbycie się śluzowca na ściółce.

Ludzie używają ściółki do zatrzymywania wilgoci w glebie ogrodowej, więc jest to naturalna pożywka dla rozwoju pleśni. Musisz podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby Twój ogród wyglądał pięknie.

2 fantastyczne sposoby na pozbycie się śluzowatej pleśni na ściółce

Co to jest śluzowata pleśń?

Wszystko, co przypomina psie wymiociny, może cię obrzydzić. Dlatego wielu właścicieli domów nie chce mieć śluzowca w swoich ogrodach.

Chociaż nazywa się to pleśnią, ten najeźdźca ogrodowy jest bliższy amebie. Śluzowiec jest również częścią królestwa Protista.

Ten organizm woli żywić się martwą lub rozkładającą się materią organiczną. Dlatego zwykle rośnie na ściółce.

Może się również poruszać, gdy rośnie w odpowiednich warunkach.

Plamka śluzu pojawia się, gdy zarodniki organizmu łączą się i tworzą plasmodium. Ta formacja tworzy obrzydliwy kształt, który wszyscy rozpoznają.

Śluzowiec ma dość krótką żywotność i zniknie samoistnie po kilku dniach.

Czy śluzowata pleśń jest niebezpieczna?

Twoim pierwszym zmartwieniem, gdy zobaczysz ten wzrost, jest to, że zabije on wszystkie twoje rośliny. Wygląda jak organizm, który zje wszystko na swojej drodze.

Na szczęście śluzowiec nie niszczy roślin. „Pleśnia” nie żywi się materią roślinną, a to, co zobaczysz na ściółce, nie wpłynie na pobliskie rośliny.

Jeśli jednak śluzowata pleśń rozprzestrzeni się zbyt daleko, może w końcu pokryć twoją trawę. Ta osłona zahamuje fotosyntezę i sprawi, że twoja darń stanie się brązowa.

Pleśń śluzowata może również wywoływać podrażnienia oddechowe u osób z problemami z oddychaniem z powodu zarodników. Oczyść miejsce, gdy znajdziesz je w pobliżu widocznego miejsca w ogrodzie.

Zasadniczo ten wzrost jest nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt domowych i roślin, więc nie powinieneś panikować, gdy go zauważysz. To po prostu sprawi, że Twój ogród będzie wyglądał na brudny, a niektórzy goście mogą zniesmaczyć, gdy zobaczą kropelkę, która wygląda jak wymiociny.

Pozbywanie się śluzowatej pleśni na ściółce

Pleśń śluzowata jest dość nieszkodliwym organizmem, ale sprawia, że ​​ściółka wygląda obrzydliwie. Dlatego kilka osób woli usunąć narośl, gdy ją zauważą.

Oto szczegółowy przewodnik, jak usunąć śluzowiec.

Metoda nr 1. Użyj węża do wody

Możesz spryskać obszar wężem średniociśnieniowym, aby usunąć śluzowiec. Pozostaw miejsce do wyschnięcia, a teraz ściółka wróciła do normy!

Pozostaw ziemię do wyschnięcia, aby nie przyciągała więcej wilgoci.

Metoda nr 2. Użyj prowizji

Grabienie to najpopularniejsza metoda, ponieważ jest prosta i na pewno usuniesz całą pleśń śluzową.

Krok 1. Pozostaw obszar do wyschnięcia

Gdy zobaczysz żółtą plamę, pozostaw ją na kilka dni do wyschnięcia. Będzie wyglądać i czuć się jak duży talerz obiadowy.

Krok 2. Usuń formę

Użyj grabi lub kielni, aby przekopać się pod stwardniałą śluzową pleśń. Umieść kawałki w wiadrze do wyrzucenia.

Nie rozsiewaj żadnych zarodników, więc więcej śluzowca nie rośnie.

Jak zapobiegać pleśni śluzowej w ogrodzie

Czasami możesz błędnie zidentyfikować pleśń ogrodową. To dlatego, że inne grzyby mogą mieć podobny kolor i wyglądać jak śluzowiec.

Poproś o pomoc profesjonalistów, jeśli masz trudności z podjęciem decyzji. Oto przewodnik, jak przeprowadzić inspekcję formy.

Możesz zrobić inne rzeczy, aby zadbać o utrzymanie swojego ogrodu.

Zmień ściółkę

Ściółka sosnowa i cedrowa jest sucha i może zmniejszyć ryzyko powstania śluzowca. Te rodzaje drewna nie są zbyt rozmokłe, więc nie będą dobrze znosić „pleśni”.

Monitoruj swoje podlewanie

Chochoł zatrzymuje wilgoć, więc jeśli go podlejesz, zapewniasz schronienie dla śluzowatej pleśni.

Wykonuj regularne grabienie

Ciągłe zgrabianie przepuszcza powietrze do ściółki, dzięki czemu szybciej wysycha i zapobiega powstawaniu śluzu. Ta wskazówka jest szczególnie ważna, gdy jest wilgotny sezon.

Niech wyschnie naturalnie

Czasami na ściółce nieunikniony jest wzrost śluzowatej pleśni. Najlepsze, co możesz zrobić, to pozwolić naturze działać i pozwolić, aby wzrost sam wyschnął.

Możesz go usunąć za pomocą narzędzi ogrodniczych, gdy wyschnie.

Wniosek

Chochoł może zdziałać cuda w Twoim ogrodzie. Może poprawić zawartość organiczną i strukturę gleby.

Nie będziesz musiał stale podlewać gleby, aby zachować zdrowe rośliny. Ściółka zatrzyma wilgoć i zwiększy składniki odżywcze w glebie.

Ta gleba może jednak również przysporzyć problemów. Wilgotny obszar jest doskonałą pożywką dla śluzowatej pleśni.

Ten organizm Ci nie zaszkodzi, ale może zniszczyć piękno Twojego ogrodu swoim wyglądem przypominającym wymiociny. Musisz usunąć pleśń, gdy zobaczysz, że rośnie; proces jest szybki i prosty.

Możesz zachować swój ogród, gdy wiesz, jak pozbyć się śluzowca na ściółce. Twoje podwórko będzie wyglądać pięknie, a ściółka będzie chroniona przed innymi rodzajami pleśni.

Teraz możesz spać spokojnie, wiedząc, że śluzowiec jest nieszkodliwy i łatwy do usunięcia. Musisz tylko pozwolić naturze pracować i sprzątać później.